HomeBlogeticaretE-Ticaret SEO ve Duyarlı Tasarım: Pazarlama ve Markalaşma

E-Ticaret SEO ve Duyarlı Tasarım: Pazarlama ve Markalaşma

Günümüzün hiper-dijital çağında kendimizi mobil cihazlarımıza giderek daha fazla bağlı buluyoruz. İşlem güçleri gelişti, ekranlar artık daha büyük ve daha canlı; ve rahatlık faktörünün özünde, taşımaları da son derece kolaydır. Mobil cihazlar günlük hayatın bir parçası haline geldi ve markalar her zaman kullanıcı davranışlarındaki bu sürekli değişime nasıl uyum sağlayacaklarını araştırıyor.

Farklı sektörlerden farklı müşterilerle konuşurken, hepimizi bağlayan bir ortak nokta var gibi görünüyor. Bu ortak bakış açısı, her zaman ileriye bakmaya çalışmak şeklinde gelir; sırada ne olduğunu, oraya nasıl gidileceğini ve işi büyütmek için harcanan her dakikayı en üst düzeye çıkarmak için ne yapılması gerektiğini görmek.

Bugün en aktif şirketlere bakarsak, web sitesi, amacımızı nasıl açıkladığımızın, yaptıklarımızı küresel topluluğumuza yaymanın yanı sıra olası satışları dönüştürme ve satış biriktirme şeklimizin merkezinde yer alır. Ancak son birkaç yılda işlerin biraz zorlaştığı yer burasıdır; Bilmeniz gerekenleri açıklamak için karmaşayı kırmak istiyoruz.

UX Tasarımı ve Duyarlı Web, her yerde uçuşan terimlerdir, ancak birçok şirket, bu terimlerin sonuç açısından ne anlama geldiğini henüz tam olarak anlamamıştır. Sahip olanlar, daha fazla satıştan daha iyi müşteri elde tutmanın yanı sıra yüksek sosyal paylaşım ve olumlu ağızdan ağza iletişimden faydalanıyorlar.

Şimdi bir adım geriye gidelim ve bir örneğe bakalım. Bir müşteri SAGE Dijital‘e bir reklamcılık hedefiyle geldiğinde, dahili satış akışını, şirketin potansiyel müşterileri yakalamak için nasıl hizalandığını ve para sitelerindeki mevcut dönüşüm oranını tam olarak anlayana kadar asla doğrudan yanıt stratejisine girmeyiz. (çevrimiçi tüketicinin davranışsal sürecindeki son adımı tanımlamak için sıklıkla kullanılan bir terim). Çoğu durumda, dikkat edilmesi gereken en önemli şey dönüşüm oranıdır çünkü çarpan etkisi olarak tüm işlemlerin özünde yer alır.

Diyelim ki yeni iş getirmek için reklam vermek istiyorsunuz, ancak web siteniz yanıt vermiyor ve cep telefonunda veya tabletlerde harika bir kullanıcı deneyimi sağlamıyor. Genelleştirirsek ve trafiğin %33’ünün Masaüstü Bilgisayarlardan, %33’ünün Tabletlerden ve %33’ünün cep telefonlarından geldiğini söylersek, o zaman reklam yapıp 99 yeni kullanıcı çekersek, bu kullanıcıların yalnızca 33’ünün iyi bir deneyime sahip olmak. Geri kalanlar (kullanıcı tabanının %66’sı) artık istenenden daha az bir UX’e (Kullanıcı Deneyimi) sahip ve büyük olasılıkla hayal kırıklıklarının onları rakip bir siteye yönlendirdiğini görecekler.

Marka pazarlamasını farklı cihazlarda karşılaştırdığınızda, hangi şirketin müşterilerine yatırım yapıp hangilerinin yapmadığını görmek çok kolay. UX ve Responsive’in neyle ilgili olduğunu anlamanın anahtarı budur… kullanıcılar, marka onları umursamadığı için cansız bir çevrimiçi deneyime bakarlar. Kullanıcı deneyimi zayıfsa, markanıza ilişkin algıları zayıflar, ağızdan ağza olumlu sözler yayma olasılıkları azalır ve artık cihazlarını, bilgi bulma yollarını ve dijital yaşam tarzları.

Teknoloji geliştikçe, bilgi sunumunda müşterilerimiz hakkında düşünme biçimimizi değiştiren değişimler oluyor. Şimdi marka ekiplerimiz, önce mobil cihazlarda, ardından tabletlerde ve masaüstü bilgisayarlarda mümkün olan en güçlü deneyimi sağlamak için teklifleri çok hassas olacak şekilde yeniden düzenlemek için müşterilerle her zamankinden daha fazla çalışıyor. Bu aynı zamanda “Önce Mobil” metodolojisi olarak da adlandırılır ve günümüzün web tasarımı yaklaşımına bakmanın tek doğru yoludur. Şimdi soru hala geçerli: Bu neden Altına Hücum? Hızlı ve basit olan şu ki, Mobil ve Tablet kullanıcıları yükseliş eğilimindeyse ve masaüstü düşüş eğilimi gösteriyorsa, o zaman güzel bir UX güdümlü mobil duyarlı tasarımla ilk yanıt veren kazanır. Tıpkı 1900’lerin Altına Hücum’unda olduğu gibi, her marka kendi çıkarınadır ve bazıları bunu diğerlerinden daha iyi yapıyor; veya daha da önemlisi: diğerlerinden daha hızlı.

Daha hızlı derken, kelimenin tam anlamıyla daha hızlı yükleme hızını kastediyoruz. Küresel ticaretin geleceğine dair öngörü sahibi olmanın ne anlama geldiğine dair bir başka örnek. Dünya çapında her geçen gün daha fazla ülke geliştikçe, mobilde uyumlu olmanın doğrudan bir yararı, evde masaüstü bilgisayarı veya interneti olmayan çok büyük bir kitleye ulaşma yeteneğidir. Pek çok ülke artık perakende için kitlesel tüketici pazarları haline geldi. Bunun yarattığı şey, işlemlerin doğrudan dünyanın her yerindeki kullanıcıların cep telefonlarında gerçekleşmesi için muazzam fırsatlardır. İşlevsel tasarımdaki bir diğer önemli unsur, daha yavaş bir 3G/4G Bağlantısında mümkün olan en yüksek yükleme hızı için ortamın nasıl kodlanacağını ve sıkıştırılacağını anlamaktır. Bu planlama, tasarım, geliştirme ve bugün yaptığınız şeyin yarının kârlılığını doğrudan etkileyeceğinin anlaşılmasını gerektirir.

Geçiş yapan şirketler için faydalar verimlidir. Sorusu olanlar için, marka ekibimizle iletişime geçmenizi ve web sitenizi denetime göndermenizi öneririz. Bir e-Ticaret pazarlama şirketi olarak, kurulumun doğru olup olmadığını ve mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağlayarak mümkün olan en fazla satışı yakalamak için ne yapmanız gerektiğini size söyleyebileceğiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sage Dijital Hakkında

Hizmet verdiğimiz alanların tamamı, aslında birkaç farklı uzmanlığın gerektiği alanlar. Senkronize bir hizmet anlayışı sayesinde, pratik biçimde video tasarımı, grafik tasarımı ve web tasarımı hizmetlerini edindiğimiz tecrübeler ile birleştirdik.

© Sage Dijital 2023 Tüm Hakları Saklıdır